امیر عبداللهیان در دیدار با رئیس مجلس ملی ارمنستان: اعلام آمادگی ایران برای گشایش سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در تبریز
شنبه 30 مهر 1401 - 15:33:13

به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در ادامه رایزنی با مقامات جمهوری ارمنستان، صبح روز شنبه در دیدار با آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان درخصوص راه‌های گسترش مناسبات فی‌مابین در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی با محوریت مجالس و گروه‌های دوستی پارلمانی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه در این دیدار به اولویت همکاری با همسایگان در رویکرد سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران اشاره و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان را همچون دیگر همسایگان کشورمان واجد اهمیت دانست و مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین گشایش سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان ارمنستان را در چارچوب نگاه کشورمان به توسعه همکاری‌ها با ارمنستان و تاکید بر همکاری‌های بیشتر خصوصا در حوزه حمل و نقل و ترانزیت و بویژه در مسیر کریدور شمال جنوب دانست و آمادگی متقابل کشورمان برای گشایش سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در تبریز را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه با اشاره به حجم تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور، بر ضرورت افزایش آن متناسب با ظرفیت‌های دو طرف تاکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران با توجه به توانمندی‌ها در حوزه‌های انرژی، حمل ونقل و خدمات فنی-مهندسی را برای ایفای نقش موثر در این زمینه اعلام کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با ابلاغ پیام محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به همتای ارمنی ایشان، با اشاره به سوابق همکاری‌های دو کشور در حوزه روابط و دیپلماسی پارلمانی اهمیت آن در توسعه همکاری‌های دو کشور بر اهمیت تعمیق همکاری‌های پارلمانی دو کشور تاکید کرد و ادامه داد: ارتقای گروه‌های دوستی پارلمانی به سطح کمیته‌های تخصصی در حوزه روابط بین مجالس برای شناسایی راه‌های توسعه همکاری‌های دو کشور در تمامی حوزه‌ها و همچنین رفع موانع ارتقای همکاری‌ها مورد تاکید است.

آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان نیز در این دیدار با تبریک گشایش سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان، از تلاش و حمایت مجلس ملی ارمنستان برای اقدام متقابل در افتتاح سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در تبریز خبر داد و از مواضع اصولی کشورمان درخصوص تمامیت ارضی و حاکمیت ارمنستان قدر دانی کرد.  

در این دیدار روبرت بیگلریان و آرا شاوردیان نمایندگان ارامنه کشورمان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان، در جریان سفر سه روزه به ارمنستان با «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان دیدار و درباره مهمترین مسائل دو جانبه و بین‌المللی گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان بعدازظهر روز پنجشنبه در صدر هیأتی بلندمرتبه سیاسی وارد فرودگاه ایروان شد و مورد استقبال «مناتساکان صفریان» معاون وزیر امور خارجه ارمنستان قرار گرفت.  در این سفر، امیرعبداللهیان با مقامات ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد و تعامل و روابط سیاسی و اقتصادی 2 کشور مهمترین محور این دیدار بود.

وزیر امور خارجه همچنین، روز جمعه در مراسم افتتاح اولین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر قاپان ارمنستان شرکت کرد

http://etefagherooz.ir/fa/News/19472/امیر-عبداللهیان-در-دیدار-با-رئیس-مجلس-ملی-ارمنستان-اعلام-آمادگی-ایران-برای-گشایش-سرکنسولگری-جمهوری
بستن   چاپ