آخرین مطالب

آمریکا رسما اعلام جنگ سایبری کرده است سیاسی

آمریکا رسما اعلام جنگ سایبری کرده است

  بزرگنمایی:

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به مناسبت سالروز تاسیس پدافند غیرعامل، پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و تبریک حلول ماه ربیع الاول اظهار داشت: ماه ربیع الاول با هفته پدافند غیرعامل مصادف شده است. روزی که به فرمان مقام معظم رهبری موضوع پدافند غیرعامل به عنوان یک عنصر مکمل دفاعی کشور شکل گرفت و دنبال شد.

وی افزود: مناسبت این هفته سالروز تشکیل پدافند غیرعامل به عنوان یک مولفه مکمل دفاعی برای کشور و به عنوان مجموعه ای برای دفاع از مردم و همچنین دفاع از بخش های اجرایی کشور در برابر تهدید است؛ یا به تعبیری دفاع غیرنظامی به عنوان مکمل دفاع نظامی شکل گرفته و سازمان پیدا کرده است. ما پس از انقلاب اسلامی و جنگ هم شاهد چنین نقیصه ای بودیم که مقام معظم رهبری مکررا آن را مطالبه می کردند و در 8 آبان ماه سال 82 به فرمان ایشان سازمان پدافند غیرعامل به موجب تحقق مطالبات مقام معظم رهبری شکل گرفت.

جلالی عنوان کرد: امسال یک ویژگی بسیار مهم در زمینه پدافند غیرعامل وجود دارد و آن کوتاه شدن فاصله خاک‌ریز درگیری ما با آمریکا و دشمن است. ما از سال97 شاهد نوع جدیدی از  تهدید در این حوزه بودیم و آن استفاده از همه مولفه های قدرتی که آمریکایی ها می توانند داشته باشند. این تهدید می تواند در انواع مختلف شکل پیدا کند. شاید فناوری‌های نوین به گونه ای است که ما با یک مفهوم چندوجهی روبرو هستیم.

رئیس پدافند غیرعامل کشور گفت: ترکیب همه مولفه های دشمن می تواند متناظر با ضعف های احتمالی ما شکل بگیرد. این تهدید دو ویژگی اساسی دارد. ویژگی اصلی اش این است که در محیط خارجی امکان استفاده همزمان از همه مولفه های قدرت را به کشور مهاجم می دهد یعنی اگر کشوری در حوزه سیاسی، نظامی و امنیتی توانمندی و قابلیتی دارد می‌تواند به صورت هم افزا و هماهنگ بر علیه یک کشور دیگر آن را به کار بگیرد و از همه مولفه های قدرت ملی برعلیه آن کشور استفاده کند. در محیط داخلی ما و سایر کشورها این تهدید تاثیر متفاوت دارد. در محیط داخلی اختلاط تهدید و فرصت در حوزه ها ایجاد می شود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه فناوری های نو در قالب زیرساخت های کشور شکل می گیرند و دنبال می شوند خاطرنشان کرد: ما در این شرایط با نوعی از رویکرد تهدید و قابلیت های تهدید مواجه می شویم. بنابراین ما با در هم تنیدگی فناوری نو و کارکردهای زیر ساختی مواجه هستیم که ویژگی این جنس تهدید است که مقابله با این تهدید را پیچیده می کند و باید به آن توجه کرد.

جلالی ادامه داد: امریکایی ها از سال 97 تلاش کردند با این مولفه ها علیه کشور اقدام کنند که یکی از آنها مولفه سیاسی بود. در لایه سیاسی از این تهدید، خروج آمریکا از برجام و اتخاذ راهبرد فشار حداکثری مادون جنگ به کشور و تلاش برای حفظ و نگهداری ما در برجام با کمک اروپا و زمان دادن به آمریکایی برای اعمال فشار و اثر گذاری فشار اقتصادی بر کشور بود. ایجاد دوقطبی میان مردم و حاکمیت هم یکی از اقداماتی است که در رویکرد سیاسی تلاش کردند صورت گیرد.

جلالی تاکید کرد:  در لایه نظامی آمریکایی ها تلاش کردند یک شبحی از جنگ را درست کنند و روبروی ما قرار دهند زیرا احساس می کردند تمرکز بر مولفه های داخلی بدون هیچ فشار خارجی شاید موثر نباشد. چرا می گوییم شبح؟ به دلیل اینکه در ذات استراتژی دشمن قانون جنگ پیش‌بینی شده است. شبح جنگ برای نمایش قدرت و نشان دادن سایه جنگ است تا به تعبیری گاهی هم تهدید و لشگرکشی کنند.

وی ادامه داد: در لایه اقتصادی دشمن به دنبال توسعه فشار همه جانبه و تهدید است، هرچند خیلی ها معتقد هستند که ما موضوعی از تحریم نداریم و برخی موضوعات را برای دو بار تحریم کردند. تحریم سبکی از تهدید برای کشور است که می تواند اقتصاد ما را باور کند و اندازه ای تلاش برای به هم زدن تعادل بازار و نرخ ارز جزء مولفه هایی بود که دشمن سال 97 خیلی روی آن حساب کرده بود. شاید نقطه اوج حرکت دشمن را در سال 97 بتوانیم استفاده و بهره گیری از شبکه های اجتماعی برای به هم زدن مدیریت ذهن مردم به سمت اهداف جنگ اقتصادی بدانیم. یعنی همه مولفه های جنگ اقتصادی را از طریق شبکه اجتماعی هدایت کنند، مانند خرید مازاد نیاز و خرید طلا و سکه و کاهش ارزش پول ملی.

جلالی تصریح کرد: دشمن در شبکه اجتماعی از ایجاد درگیری و آشوب بین مردم و استفاده از مولفه هایی که بین مردم به وجود آمده بود استفاده کرد. تلاش کردند با اختلاط اعتراضات و مشکلات مردم، که ناشی از جنگ اقتصادی دشمن و کاستی های داخلی بود، نوعی آشوب را در سال 97 ایجاد کنند و در سال 98 تداوم آن با رویکرد دیگری مدنظر بود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در لایه جنگ زیرساختی سایبری برای اولین بار آمریکایی ها رسما اعلام کردند که ما در پاسخ حمله به پهپاد، به حوزه های دریایی، انرژی گاز، برق و زیرساختی ایران حمله کردیم عنوان کرد: این به نوعی اعلام جنگ سایبری بود. آمریکایی ها با وجود اینکه خودشان کوهی از ضعف‌های سایبری هستند و حمله سایبری ممکن است ساختارشان را به هم بریزد اما ما را هم به حمله سایبری تهدید کردند.

وی با تکید بر اینکه رهبر معظم رهبری در مقابله با تهدیدات دشمن بیشترین نقش را ایفا کردند اظهار داشت: مقام معظم رهبری  به صراحت فرمودند جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نخواهیم کرد. ایشان استراتژی مقاومت یا دفاع فعال را انتخاب کردند و فرمودند که در برابر دشمن رویکرد قاطع مقاومت را سازماندهی کنیم هرچند ما بین چند گزینه مختار بودیم. گزینه مذاکره، توافق و گزینه مقاومت فعال. دفاع فعال یعنی دفاع دفاع قاطع در حوزه نظامی دریا، هوا و زمین. اینکه افسر پدافند هوایی ما در نیمه شب، هواپیما بدون سرنشین کشور را گزارش و برخورد و سرنگون می کند ناشی از تبلور این استراتژی در لایحه دفاعی است و اثر این پیروزی نشان دهنده دفاع قاطع در استراتژی دفاع فعال است.

جلالی افزود: رهبر انقلاب به موضوع کاهش تدریجی تعهدات برجامی به عنوان یک محور تاکید داشتند و فرمودند این امر باید به صورت قاطع انجام شود. نکته سوم و بسیار مهم، مردمی کردن این دفاع بود و ایشان تصمیم گرفتند بر اساس این نگاه یک دفاع مردمی را سازماندهی کنند. در میان اعتراضات و مشکلات اقتصادی جدا کردن صف ضد انقلاب از صف خودی، یکی از محورهای استراتژیک و اساسی بود و حق دانستن اعتراضات مردم و دستور بر رسیدگی بر آنها یکی از این محورها بود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: موضوع بعدی برخورد قاطع قوه قضاییه در برخود با فاسد، مفسد و فساد بود که یکی از مولفه های استراتژی دفاع فعال بود و کامل شکل گرفت. در حوزه اقتصادی هم با تثبیت قیمت ارز، مقاومت ما در لایه اقتصادی پاسخ داده شد. اینجا نشان می‌دهد محورهای استراتژی فعال کشور کاملا موفق بوده است. همه استرتژیست های غربی معتقد هستند در این فاز درگیری موفقیت کامل دست ایران افتاده است. ما توانستیم در هر پنج شش لایحه یک دفاع غیرعامل ترکیبی را سازماندهی کنیم و به نتیجه برسیم. امروز در یک موقعیت پساپیریوزی و پسافتح صحبت می کنیم و در نقطه ای ایستادیم که دستاوردهای بسیار اساسی در این حوزه به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه اولین دستاورد ما این است که ما توانستیم مدلی از بازدارندگی را ارائه دهیم که می تواند تهدیدهای ناهمطراز را به نقطه تعادل برساند گفت: زمانی که پهپاد دشمن سقوط می کند و  مورد اصابت قرار می گیرد و دشمن رسما می گوید من گزینه اقتصادی و سایبری را به عنوان پاسخ انتخاب کرده ام یعنی این استراتژی و الگوی بازدارندگی نامتقارن ما پاسخ داده است. در فضای پساپیروزی باید بتوانیم دستاوردها را حفظ کنیم.

جلالی تاکید کرد:  اصلی ترین مولفه ها تداوم اطاعت از رهبری و استقامت در راهبرد مقاومت فعال است. موضوع دوم نقش فعال مردم در این دفاع و مولفه سوم دشمن شناسی و نداشتن ظن مثبت به دشمن بلکه سوء ظن نسبت به دشمن است.

رئیس پدافند غیرعامل کشور در پایان عنوان کرد: حفظ روحیه سلحشوری و حماسی ملت نیز باید مورد توجه باشد. ما امروز در مدلی از جنگ قرار داریم که مدل نوینی از جنگ است و مدل نوینی از دفاع هم می خواهد. الگوی دفاع ترکیبی می تواند الگوی کاملا موفقی باشد و حفظ هم سویی و انسجام درونی کشور بین دولت، مردم و نیروهای مسلح می تواند تضمین این پیروزی باشد. امیدواریم به برکت خون شهدا، کشور ما در برابر دشمن و در برابر موج جدید، موضوعات جدید را شناسایی کند و به پیروزی قاطع برسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

وزیر خارجه آلمان خواستار استقلال عمل بیشتر اتحادیه اروپا شد

«حشد شعبی» آماده واکنش به هرگونه حمله احتمالی آمریکا است

برای اسکوچیچ با نفت آبادان تعامل می کنیم

جهانگیری روز ملی جمهوری گرجستان را تبریک گفت

تولید گوشت قرمز دو درصد افزایش یافت

شرایط وام ازدواج فرزندان بازنشستگان تغییر کرد

نتایج مسابقه هنری «همچون پدر، مهربان» اعلام شد

صادرات کاشی و سرامیک با پوشش‌نانو

چین قوانین حفظ اطلاعات شخصی کاربران را تصویب می کند

آمار روزانه کرونا کاهش یافت/ 109 هزار و 437 نفر بهبود یافته اند

رسیدن نفت کش‌های ایرانی به ونزوئلا سیلی محکمی به ترامپ بود

پیروزی بزرگی در انتظار نیروهای مقاومت است

نرخ بیکاری آمریکا تا نوامبر دو رقمی باقی می‌ماند

اهالی کشتی در انتظار چراغ سبز ستاد مقابله با کرونا

بازار گل محلاتی منتقل می شود

پیش بینی رگبار و رعد و برق برای اکثر نقاط کشور

جشنواره «هنر برای صلح» همکار جایزه کتاب برای صلح شد

«اچ تی سی» موبایل 5G رونمایی می کند

بیماری ام اس ریسک سکته و مشکل قلبی را افزایش می دهد

ثبت کمترین آمار روزانه فوتی کرونا/2023 مورد جدید ابتلا

مقام ونزوئلایی به ورود نفتکش‌های ایرانی واکنش نشان داد

رئیس جمهور افغانستان دستور آتش بس صادر کرد

رمضان امسال جلوه همبستگی و خیرخواهی ملت بود

اضافه شدن «دیاباته» و «میلیچ» به تمرینات تیم استقلال در تهران

واردات طلا، نقره و پلاتین از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد

ترافیک پرحجم و روان در جاده‌های شمالی کشور

حمایت از 10 شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا

آیا کودکان کرونایی دچار عوارض شدید می شوند

الزام اصناف به رعایت پروتکل های بهداشتی/مردم با 190 تماس بگیرند

آمار کرونا در ایران به 135 هزار و 701 نفر رسید

پیام شهردار اندیشه به مناسبت گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر

5 هزار بسته معیشتی در مرحله سوم رزمایش کمک مؤمنانه در بهارستان توزیع می‌شود

پیام تشکر فرماندار شهرستان رباط کریم از مردم

ایرانیان در گسستن زنجیرهای تحریم، پهلوان شده‌اند

لیگ برتر تکواندو در انتظار تصمیم ستاد کرونا

قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 99 به 7 میلیون و 600 هزار تومان رسید

تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده‌های دامی در وزارت جهاد

نفتکش های ایرانی به نزدیکی ونزوئلا رسیده‌اند

مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 293 هزار از اراضی کشور انجام شد

آمار روزانه کرونا کاهش یافت/ 104 هزار و 72 نفر بهبود یافته اند

اسارت اروپا به دست لابی صهیونیست‌ها حیرت‌آور است

استقلال و پرسپولیس از طرح وزارت ورزش ضربه می‌خورند

روزانه 200 اتوبوس شرکت واحد تعمیر می‌شوند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی روز جمعه دوم خرداد

«هفت اقیلم» بعد از 3 سال دوباره روی آنتن می رود

درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول‌های بنیادی

آپدیت جدید «آی او اس» برای مقابله با ویروس کرونا

فرآیند تشکیل سیاره رصد شد

سفر به مناطق سفید کرونایی هم خطرناک است

آمار کرونا به 131 هزار و 652 مورد رسید