آخرین مطالب

آمریکا رسما اعلام جنگ سایبری کرده است سیاسی

آمریکا رسما اعلام جنگ سایبری کرده است

  بزرگنمایی:

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به مناسبت سالروز تاسیس پدافند غیرعامل، پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و تبریک حلول ماه ربیع الاول اظهار داشت: ماه ربیع الاول با هفته پدافند غیرعامل مصادف شده است. روزی که به فرمان مقام معظم رهبری موضوع پدافند غیرعامل به عنوان یک عنصر مکمل دفاعی کشور شکل گرفت و دنبال شد.

وی افزود: مناسبت این هفته سالروز تشکیل پدافند غیرعامل به عنوان یک مولفه مکمل دفاعی برای کشور و به عنوان مجموعه ای برای دفاع از مردم و همچنین دفاع از بخش های اجرایی کشور در برابر تهدید است؛ یا به تعبیری دفاع غیرنظامی به عنوان مکمل دفاع نظامی شکل گرفته و سازمان پیدا کرده است. ما پس از انقلاب اسلامی و جنگ هم شاهد چنین نقیصه ای بودیم که مقام معظم رهبری مکررا آن را مطالبه می کردند و در 8 آبان ماه سال 82 به فرمان ایشان سازمان پدافند غیرعامل به موجب تحقق مطالبات مقام معظم رهبری شکل گرفت.

جلالی عنوان کرد: امسال یک ویژگی بسیار مهم در زمینه پدافند غیرعامل وجود دارد و آن کوتاه شدن فاصله خاک‌ریز درگیری ما با آمریکا و دشمن است. ما از سال97 شاهد نوع جدیدی از  تهدید در این حوزه بودیم و آن استفاده از همه مولفه های قدرتی که آمریکایی ها می توانند داشته باشند. این تهدید می تواند در انواع مختلف شکل پیدا کند. شاید فناوری‌های نوین به گونه ای است که ما با یک مفهوم چندوجهی روبرو هستیم.

رئیس پدافند غیرعامل کشور گفت: ترکیب همه مولفه های دشمن می تواند متناظر با ضعف های احتمالی ما شکل بگیرد. این تهدید دو ویژگی اساسی دارد. ویژگی اصلی اش این است که در محیط خارجی امکان استفاده همزمان از همه مولفه های قدرت را به کشور مهاجم می دهد یعنی اگر کشوری در حوزه سیاسی، نظامی و امنیتی توانمندی و قابلیتی دارد می‌تواند به صورت هم افزا و هماهنگ بر علیه یک کشور دیگر آن را به کار بگیرد و از همه مولفه های قدرت ملی برعلیه آن کشور استفاده کند. در محیط داخلی ما و سایر کشورها این تهدید تاثیر متفاوت دارد. در محیط داخلی اختلاط تهدید و فرصت در حوزه ها ایجاد می شود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه فناوری های نو در قالب زیرساخت های کشور شکل می گیرند و دنبال می شوند خاطرنشان کرد: ما در این شرایط با نوعی از رویکرد تهدید و قابلیت های تهدید مواجه می شویم. بنابراین ما با در هم تنیدگی فناوری نو و کارکردهای زیر ساختی مواجه هستیم که ویژگی این جنس تهدید است که مقابله با این تهدید را پیچیده می کند و باید به آن توجه کرد.

جلالی ادامه داد: امریکایی ها از سال 97 تلاش کردند با این مولفه ها علیه کشور اقدام کنند که یکی از آنها مولفه سیاسی بود. در لایه سیاسی از این تهدید، خروج آمریکا از برجام و اتخاذ راهبرد فشار حداکثری مادون جنگ به کشور و تلاش برای حفظ و نگهداری ما در برجام با کمک اروپا و زمان دادن به آمریکایی برای اعمال فشار و اثر گذاری فشار اقتصادی بر کشور بود. ایجاد دوقطبی میان مردم و حاکمیت هم یکی از اقداماتی است که در رویکرد سیاسی تلاش کردند صورت گیرد.

جلالی تاکید کرد:  در لایه نظامی آمریکایی ها تلاش کردند یک شبحی از جنگ را درست کنند و روبروی ما قرار دهند زیرا احساس می کردند تمرکز بر مولفه های داخلی بدون هیچ فشار خارجی شاید موثر نباشد. چرا می گوییم شبح؟ به دلیل اینکه در ذات استراتژی دشمن قانون جنگ پیش‌بینی شده است. شبح جنگ برای نمایش قدرت و نشان دادن سایه جنگ است تا به تعبیری گاهی هم تهدید و لشگرکشی کنند.

وی ادامه داد: در لایه اقتصادی دشمن به دنبال توسعه فشار همه جانبه و تهدید است، هرچند خیلی ها معتقد هستند که ما موضوعی از تحریم نداریم و برخی موضوعات را برای دو بار تحریم کردند. تحریم سبکی از تهدید برای کشور است که می تواند اقتصاد ما را باور کند و اندازه ای تلاش برای به هم زدن تعادل بازار و نرخ ارز جزء مولفه هایی بود که دشمن سال 97 خیلی روی آن حساب کرده بود. شاید نقطه اوج حرکت دشمن را در سال 97 بتوانیم استفاده و بهره گیری از شبکه های اجتماعی برای به هم زدن مدیریت ذهن مردم به سمت اهداف جنگ اقتصادی بدانیم. یعنی همه مولفه های جنگ اقتصادی را از طریق شبکه اجتماعی هدایت کنند، مانند خرید مازاد نیاز و خرید طلا و سکه و کاهش ارزش پول ملی.

جلالی تصریح کرد: دشمن در شبکه اجتماعی از ایجاد درگیری و آشوب بین مردم و استفاده از مولفه هایی که بین مردم به وجود آمده بود استفاده کرد. تلاش کردند با اختلاط اعتراضات و مشکلات مردم، که ناشی از جنگ اقتصادی دشمن و کاستی های داخلی بود، نوعی آشوب را در سال 97 ایجاد کنند و در سال 98 تداوم آن با رویکرد دیگری مدنظر بود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در لایه جنگ زیرساختی سایبری برای اولین بار آمریکایی ها رسما اعلام کردند که ما در پاسخ حمله به پهپاد، به حوزه های دریایی، انرژی گاز، برق و زیرساختی ایران حمله کردیم عنوان کرد: این به نوعی اعلام جنگ سایبری بود. آمریکایی ها با وجود اینکه خودشان کوهی از ضعف‌های سایبری هستند و حمله سایبری ممکن است ساختارشان را به هم بریزد اما ما را هم به حمله سایبری تهدید کردند.

وی با تکید بر اینکه رهبر معظم رهبری در مقابله با تهدیدات دشمن بیشترین نقش را ایفا کردند اظهار داشت: مقام معظم رهبری  به صراحت فرمودند جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نخواهیم کرد. ایشان استراتژی مقاومت یا دفاع فعال را انتخاب کردند و فرمودند که در برابر دشمن رویکرد قاطع مقاومت را سازماندهی کنیم هرچند ما بین چند گزینه مختار بودیم. گزینه مذاکره، توافق و گزینه مقاومت فعال. دفاع فعال یعنی دفاع دفاع قاطع در حوزه نظامی دریا، هوا و زمین. اینکه افسر پدافند هوایی ما در نیمه شب، هواپیما بدون سرنشین کشور را گزارش و برخورد و سرنگون می کند ناشی از تبلور این استراتژی در لایحه دفاعی است و اثر این پیروزی نشان دهنده دفاع قاطع در استراتژی دفاع فعال است.

جلالی افزود: رهبر انقلاب به موضوع کاهش تدریجی تعهدات برجامی به عنوان یک محور تاکید داشتند و فرمودند این امر باید به صورت قاطع انجام شود. نکته سوم و بسیار مهم، مردمی کردن این دفاع بود و ایشان تصمیم گرفتند بر اساس این نگاه یک دفاع مردمی را سازماندهی کنند. در میان اعتراضات و مشکلات اقتصادی جدا کردن صف ضد انقلاب از صف خودی، یکی از محورهای استراتژیک و اساسی بود و حق دانستن اعتراضات مردم و دستور بر رسیدگی بر آنها یکی از این محورها بود.

رئیس پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: موضوع بعدی برخورد قاطع قوه قضاییه در برخود با فاسد، مفسد و فساد بود که یکی از مولفه های استراتژی دفاع فعال بود و کامل شکل گرفت. در حوزه اقتصادی هم با تثبیت قیمت ارز، مقاومت ما در لایه اقتصادی پاسخ داده شد. اینجا نشان می‌دهد محورهای استراتژی فعال کشور کاملا موفق بوده است. همه استرتژیست های غربی معتقد هستند در این فاز درگیری موفقیت کامل دست ایران افتاده است. ما توانستیم در هر پنج شش لایحه یک دفاع غیرعامل ترکیبی را سازماندهی کنیم و به نتیجه برسیم. امروز در یک موقعیت پساپیریوزی و پسافتح صحبت می کنیم و در نقطه ای ایستادیم که دستاوردهای بسیار اساسی در این حوزه به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه اولین دستاورد ما این است که ما توانستیم مدلی از بازدارندگی را ارائه دهیم که می تواند تهدیدهای ناهمطراز را به نقطه تعادل برساند گفت: زمانی که پهپاد دشمن سقوط می کند و  مورد اصابت قرار می گیرد و دشمن رسما می گوید من گزینه اقتصادی و سایبری را به عنوان پاسخ انتخاب کرده ام یعنی این استراتژی و الگوی بازدارندگی نامتقارن ما پاسخ داده است. در فضای پساپیروزی باید بتوانیم دستاوردها را حفظ کنیم.

جلالی تاکید کرد:  اصلی ترین مولفه ها تداوم اطاعت از رهبری و استقامت در راهبرد مقاومت فعال است. موضوع دوم نقش فعال مردم در این دفاع و مولفه سوم دشمن شناسی و نداشتن ظن مثبت به دشمن بلکه سوء ظن نسبت به دشمن است.

رئیس پدافند غیرعامل کشور در پایان عنوان کرد: حفظ روحیه سلحشوری و حماسی ملت نیز باید مورد توجه باشد. ما امروز در مدلی از جنگ قرار داریم که مدل نوینی از جنگ است و مدل نوینی از دفاع هم می خواهد. الگوی دفاع ترکیبی می تواند الگوی کاملا موفقی باشد و حفظ هم سویی و انسجام درونی کشور بین دولت، مردم و نیروهای مسلح می تواند تضمین این پیروزی باشد. امیدواریم به برکت خون شهدا، کشور ما در برابر دشمن و در برابر موج جدید، موضوعات جدید را شناسایی کند و به پیروزی قاطع برسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

جایگزین فیس بوک و توئیتر راه اندازی شد

دست بیونیک در ١٠ ساعت تولید می شود

دستگاه برش لیزری بدنه خودرو ساخته شد

وحدت کشورهای حوزه مقاومت رمز پیروزی در مقابل نظام سلطه است

برگزاری هر چه سریعتر انتخابات والیبال به نفع ورزش است

علیرضا بیرانوند نامزد بهترین بازیکن سال آسیا شد

اقتصاد داروسازی ایران هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است

سن مهم ترین عامل خطر ابتلا به دیابت

شیوع 7 درصدی بیماری های التهابی گوش در کشور

پوتین: طبق برنامه اس 400 را به هند تحویل می دهیم

ناوهای دشمن در هیچ نقطه‌ای امنیت ندارند

ارتباط اختلال عملکرد کبد مادر باردار و چاقی کودک

برداشت بیش از ظرفیت آب در برخی مناطق

خروج 122 هزار مشمول غیرغایب در ایام اربعین

نتیجه‌ای جز پیروزی به درد ایران نمی‌خورد

عراق شناخت خوبی از ایران دارد

ایران محور و رهبر مقاومت است

زمان اخراج بیگانگان از منطقه فرارسیده است

فرمانده جدید سپاه کردستان معرفی شد

آب سنندج "کماکان" بوی ماهی گندیده می‌دهد

افزایش زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف

راه‌های برون رفت از تحریم در اولویت هیئت‌های اندیشه ورز قرار گیرد

تحریم‌ها هیچگونه اثری در اداره نیروهای مسلح ندارند

برگزاری کنگره فوتبال کلینیک با چهره‌های فوتبالی

راه‌اندازی سامانه «سرباز ماهر» از 26آبان ماه سال جاری

شیوع عفونت های گوش در کودکان/ سرماخوردگی با گوش درد همراه است

راهکارهای مقابله با آلودگی هوا

محرومیت زدایی نباید توسعه فقر و گداپروری باشد

جایزه یک عمر دستاورد هنری برای رابرت دنیرو

ایران از همه توان خود برای ایجاد گفتگو در منطقه استفاده می‌کند

گراوندعضو شورای پرند:افزایش کلانتری در در پرند نیاز اساسی شهر است

مهمترین وظیفه مسئولان بستر سازی ایجاد اشتغال پایدار است

مشارکت بخش خصوصی و مردم راهکار برون رفت از مشکلات شهر

دیدار قهرمان وزنه برداری معلولان جهان با شهردار رباط کریم

پانزدهمین بازی خارج از خانه با شرایط ویژه

ویتامین D به مقابله با بیماری های التهابی کمک نمی کند

توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از بیماریهای‌های فصل پاییز

اروپایی‌ها یک تعهد را نشان دهند که اجرا کرده باشند

کشف بیش از 530 تن مواد مخدر در کشور

توان بسیج کنندگی ایران واشنگتن را سردرگم کرده است

استفاده از ظرفیت‌های بسیج موجب رشد شتابان کشور می‌شود

دویران ؛ مسئول بسیج رسانه شهرستان رباط کریم شد

آئین تکریم ومعارفه ریاست دادگستری شهرستان شهریار

به همت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری صالحیه " کارگاهی برای تحکیم بنیان خانواده ها" برگزار شد

احزاب بسترساز حضور مردم در انتخابات باشند

پیشرفت‌های حوزه نظامی را باید به بخش‌های اقتصاد و فرهنگ تسری دهیم

تسهیلات بدون وثیقه برای کارآفرینان برتر

تدوین دستورالعمل حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط

سعید علی‌حسینی از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد

با تمام وجود برای طلای المپیک تلاش می‌کنم/کاراته همه زندگی من شده